24 Aralık 2013 Salı

Hatıram Olsun

Biz tanrılaşmıştık bu aşk için. Zordu seni sevmek ve ben iki günde sıfırdan yepyeni bir dünya kurdum, sırf seni gönlümce sevebilmek için. Ve seni tuttuğum gibi attım o dünyanın içine. Girdiğin her yeri olduğu gibi orayı da güzelleştirdi gülüşün. Geceyi gündüzü karıştırmıştık. mekanı ezip geçmiş, zamanı unutmuştuk. Aşkın tanrısal kibriyle ölümsüzlük ve yenilmezliğin hazzıyla unutmuştuk.

Oysa zaman sinsi bir düşman gibi pusuya yatmış, bir tuzak kurmuş bekliyordu bizi. Ve biz her şarkıda, ve şiirde; ve her sevişmemizde bir nota, bir dize ve bir titreyiş daha yaklaşıyorduk o tuzağa. Her adımda artıyordu kara bir deliğin uğultusu, duyuyorduk. Aldırmadık.

Ölmedik biz, yenildik. Bizi yenebilecek tek şeye yenildik. zamana.

Belki ciddiye almadık, belki hor kullandık, belki de bile bile harcadık her saniyesini gönlümüzce. Her şeyi yaptık ama zamanı uyduramadık kendimize, inadına ters yüz ettik gündüzle geceyi. Bir daha, bir daha okuduk her bir dizeyi, heceyi.

Bizim konuşmamıza bile gerek yoktu. Bir şarkı söylerdim ben, bir şiir okurdun sen, bir şarap açardık beraber sonra... Sonra sevişirdik, göğüs kafesini delip geçerdi ellerim, kalbin avcumda atardı.

Sonra ağlardın sen... En güzel yerinde bir aşkın neden ağlardı ki bir kadın? Yaklaşan bir mağlubiyetin hüzünlü çaresizliği damlıyordu gözlerinden, görüyordum. Sezdirmedik, sızdırmadık yavaş yavaş akan kanı içimizden. Gülümseyen gözyaşlarına gizledik, gözyaşların pırıl pırıl çağlardı.

Ve bir gece aniden geldi hesap vakti. Yediğimizin, içtiğimizin, sevdiğimizin, seviştiğimizin hesabını ödeyecektik şimdi. Hesap yüklüydü belli ki. şaşırmadık ama, zira bazı aşkların bedeli büyük olurdu, oldu da.
Bedelini ödeyemeyeceğimiz sevdaya düşmezdik elbet. Birbirimizden aldığımız her öpücüğü, saçını okşarken dökülen her telde borçlandık, şimdi her kuruşunu ödeyecektik elbet.

Lakin hemen ödenip kapanacak bir hesap değildi bu. Yine de koca bir ömür vardı önümüzde. Sen üzülme, ben aldım hesabı üstüme, ödedim.

Elbet zor olacak, özleyeceksin sen de, geceleri ağlayacaksın usul usul, bazı şarkıları dinlerken için sızlayacak. En olmadık yerde durup dururken aklına geleceğim ama geçecek.
Bir müddet dinleme şarkılarımızı, şiirlerimizi okuma. Geçecek. eski bir şarkının kırık bir ezgisi gibi kalacak dilinde hatıram ve soğuk bir akşamüstü, deniz kenarında rakını içerken. Serin bir rüzgarla saçını okşayıp geçecek. Azalacak acın, hafifleyecek özlemin ve gülüşünden kopan bir damla gözyaşın, rakıma düşecek.

Hatıram olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder